(22) 672 59 59 Umów wizytę
diagnostyka

diagnostyka

Badanie endoskopoweBadanie endoskopoweBadania laboratoryjne Badania laboratoryjne Badania RTGBadania RTGBadania USGBadania USGBadania EKGBadania EKGPomiar ciśnieniaPomiar ciśnieniaVideootoskopiaVideootoskopia

Badania USG - badania ultrasonograficzne

Badanie ultrasonograficzne dla zwierząt jest nieinwazyjną, oraz całkowicie bezbolesną metodą obrazowania.

Dzięki tej metodzie możemy obrazować praktycznie wszystkie narządy jamy brzusznej.

Obrazowanie narządów w ultrasonografii możliwe jest dzięki wykorzystaniu fali ultradźwiękowych. Mają one zdolność odbijania się od narządów wewnętrznych, dzięki czemu możemy widzieć ich obraz na monitorze. W ultrasonografii jamy brzusznej zazwyczaj obrazujemy w tzw. projekcji B.

Za pomocą ultrasonografu możemy oceniać: śledzionę, nerki, wątrobę, pęcherz moczowy, jelita, gruczoł krokowy, oraz macicę i jajniki. Możemy także potwierdzić, lub wykluczyć obecność wolnego płynu na terenie jamy brzusznej.

Śledziona

W obrazie ultrasonograficznym szukamy zmian w strukturze miąższu śledziony, patrzymy jaka jest jego powierzchnia, czy narząd jest powiększony, czy nie jest skręcony.

Wątroba

Podobnie jak w przypadku śledziony oceniamy miąższ narządu szukając nieprawidłowości, krążenie w narządzie, wielkość i wypełnienie pęcherzyka żółciowego.

Nerki

Oglądając nerki sprawdzamy ich wielkość, a także stosunek warstwy rdzeniowej i korowej, dzięki czemu możemy wiele powiedzieć o wydolności nerek. Czasem zdarzają się torbielowatości nerek, wodonercza i to także jesteśmy w stanie ocenić za pomocą badania USG.

Jelita

Badając jelita staramy ocenić się ich perystaltykę, budowę ściany. Ciężko jest uwidocznić wszystkie fragmenty jelit. Szukamy niedrożności, wgłobień jelit.

Pęcherz moczowy

Bardzo istotne jest przygotowanie pacjenta do badania USG, zwłaszcza w przypadku pęcherza moczowego. Pacjent nie powinien oddawać moczu przed badaniem. Wypełniony moczem pęcherz moczowy jest tylko wówczas możliwy do oceny. Szukamy złogów, kamieni występujących w pęcherzu moczowym, oceniamy grubość jego ściany.

Gruczoł krokowy

Tutaj także niezmiernie istotne jest przygotowanie pacjenta. Pęcherz moczowy powinien być wypełniony moczem. Oceniamy wielkość gruczołu krokowego, strukturę jego miąższu- często występują tutaj torbiele.

Macica i jajniki

Czasami bardzo trudne w ocenie, zwłaszcza u kotek i małych suczek. Staramy się ocenić wielkość jajników, czy nie są obecne w ich miąższu patologiczne zmiany takie jak torbiele. Oceniając macicę sprawdzamy, czy nie jest ona wypełniona płynem.

Badania USG - badania ultrasonograficzne
Czy wiesz, że...
Twój pies nie poci się całym ciałem.
Że kot powinien spać do 20 godzin dziennie.
Że psy nie mają obojczyków.
Dlaczego mój kot oddaje mocz w innych miejscach niż kuweta?

Twój pupil potrzebuje nagłej pomocy?

Przyjdź z nim do naszej przychodni Wetmedic. Jesteśmy do usług.
Żadnego potrzebującego zwierzaka nie zostawimy bez opieki.

Umów wizytę
MENU UMÓW WIZYTĘ