(22) 672 59 59 Umów wizytę
Kilka słów o koronawirusie
News 14.03.2020

Kilka słów o koronawirusie

KORONAWIRUS COVID-19 KILKA SŁÓW

Od jakiegoś czasu w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na świecie codziennie odpowiadamy na wiele pytań odnośnie koronawirusa.

Zdajemy sobie sprawę, że niepokoicie się o swoich bliskich, ale także o swoich pupili. W związku z tym postaramy się w tym krótkim artykule zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące wirusa, oraz samej choroby.

Koronawirusy istnieją w naszym świecie już od dawna, niektóre z nich wywołują także choroby u zwierząt.

U ludzi znane do tej pory koronawirusy powodowały choroby układu oddechowego. Ostatnio odkryty rodzaj koronawirusa, z którym borykamy się   w tym momencie to COVID-19.

Człowiek może zarazić się COVID-19 od drugiego człowieka, w którego organizmie znajduje się wirus.

W tym momencie nie ma dowodów na to, że możemy zarazić się wirusem od naszych zwierząt domowych, a także że mogą one zarazić się od nas COVID-19.

Ludzie mogą zarazić się COVID-19 drogą kropelkową, tzn kiedy małe drobinki wydostają się z nosa, czy ust podczas kaszlu, lub oddechu człowieka zarażonego wirusem COVID-19.

Może się także zdarzyć, że owe małe cząsteczki pozostaną na powierzchniach przedmiotów znajdujących się blisko kaszlącej osoby.

 Inne osoby mogą zarazić się COVID-19 przez dotknięcie tych powierzchni, a następnie dotknięcie nosa, oczu, lub ust. Można także zarazić się przez wdychanie drobinek z powietrza wydychanego przez zarażoną osobę, lub

kaszlącą.

Dlatego tak ważne jest zachowanie odstępu około 1 m od osoby chorej.

W związku z tym, ze zarażenie następuje drogą kropelkową zarażenie od osoby nie wykazującej żadnych objawów jest niewielkie. Istnieją jednak zakażenia łagodne, tzn niektórzy mają niewielki kaszel, oraz łagodne objawy choroby i mimo wszystko mogą zarażać innych.

 

Główne objawy zarażenia COVID-19 to gorączka, osłabienie, oraz suchy kaszel. U niektórych pacjentów pojawiały się ból gardła, katar, lub biegunka.  Niektórzy byli zarażeni, ale nie wykazywali żadnych objawów i czuli się dobrze. Większość osób (około 80 proc) szybko dochodziło do siebie i nie wymagali wsparcia. Około 1 na 6 osób była poważnie chora i miała problemy z oddychaniem.

Wirus jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych. To wśród nich było do tej pory najwięcej ofiar. Pamiętajmy o tym! Chrońmy słabszych!

Co możemy zrobić, żeby chronić się przed zakażeniem?

- regularnie myj ręce mydłem i wodą, a także stosuj środki dezynfekcyjne oparte na alkoholu- zabije to wirusa, który może być na Twoich dłoniach

- zachowuj odstęp około 1m od innych ludzi- zwłaszcza tych kaszlących

-unikaj dotykania oczu, nosa i ust- to tymi drogami wirus może dostać się do Twojego organizmu

- zasłaniaj usta, nos kiedy kaszlesz, lub kichasz i namawiaj do tego innych

- zostań w domu, kiedy czujesz się źle

Nie musisz dezynfekować i myć zwierząt!

Pamiętajmy także, aby nie bagatelizować zaleceń epidemiologicznych.

 Jeśli możecie zostańcie w domach. To nie urlop, tylko kwarantanna.

Tylko w ten sposób możemy spowolnić przebieg epidemii i dać szansę służbie zdrowia na uratowanie jak największej liczby osób.

Pomyślcie o ludziach starszych, chorych to oni dziś potrzebują naszego rozsądku i wsparcia.

 

 

 

News 27.06.2017
Nosówka
Nosówka
CHOROBY | WARTO WIEDZIEĆ
News 01.06.2021
Nowe numery telefonów!!!

Twój pupil potrzebuje nagłej pomocy?

Przyjdź z nim do naszej przychodni Wetmedic. Jesteśmy do usług.
Żadnego potrzebującego zwierzaka nie zostawimy bez opieki.

Umów wizytę
MENU UMÓW WIZYTĘ