(22) 672 59 59 Umów wizytę
Opieka pooperacyjna dla Twojego zwierzaka
Porady Zabieg i leczenie

Opieka pooperacyjna dla Twojego zwierzaka

Wielu właścicieli często niepokoi się przeprowadzanym zabiegiem chirurgicznym u swojego zwierzęcia, gdyż nie wiedzą co ich czeka i czego mają się spodziewać.

Po przeprowadzonych w przychodni Wetmedic zabiegach chirurgicznych zwierzak trafia do szpitala, gdzie otrzymuje jeszcze wlew dożylny, potocznie nazywany kroplówką i jest obserwowany przez lekarza internistę. Lekarz sprawdza jego odruchy, oddechy, kontroluje pracę serca. Czuwa nad tym, aby proces wybudzania ze znieczulenia ogólnego przebiegał prawidłowo. Kiedy zwierzę dochodzi do siebie dzwonimy po jego właścicieli. Ma to miejsce jednak dopiero wówczas, gdy zwierzak jest już całkowicie wybudzony, a lekarz internista jest pewny, że nic mu nie zagraża i może bezpiecznie wrócić do domu.

Przy wydawaniu zwierzaka z przychodni Wetmedic właściciel otrzymuje wypis z przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego. Zwierzaka wydaje właścicielowi lekarz internista pełniący dyżur w przychodni. Przy wydawaniu zwierzęcia lekarz weterynarii- internista omawia z właścicielem przebyty zabieg, oraz zalecenia pooperacyjne.

Zwykle jednym z podstawowych zaleceń pooperacyjnych jest zakaz karmienia zwierzaka w dniu zabiegu. Jest to bardzo istotne, gdyż podanie zwierzęciu jedzenia może wywołać u niego wymioty, co powoduje jego dyskomfort, możliwość zachłyśnięcia.

Kolejnym zaleceniem jest konieczność noszenia przez zwierzaka kołnierza, lub kubraka pooperacyjnego. W obu przypadkach chodzi o ochronę szwów chirurgicznych przed lizaniem, oraz wygryzaniem. Zazwyczaj właściciele tłumaczą, że zwierzak jest grzeczny i nie będzie ruszał szwów. Niestety z naszego doświadczenia wynika, że gdy rana się goi i zaczyna swędzieć bardzo wiele zwierząt nie może się powstrzymać i zaczyna je podgryzać. Zwykle kończy się to ponownym znieczulaniem zwierzaka i szyciem rany, co jest niekorzystne dla pacjenta, a także naraża właściciela na kolejne, niepotrzebne wydatki.

Po zabiegu chirurgicznym bardzo często konieczne są kolejne wizyty w przychodni. W przypadku zabiegów na tkankach miękkich najczęściej są to trzy wizyty pooperacyjne. Po zabiegach ortopedycznych jest ich więcej- zwykle od 7 do 10 wizyt.

Po 10 dniach od dnia zabiegu  usuwane są szwy chirurgiczne. Jest to prosty zabieg, wykonywany bez znieczulenia, trwający kilka minut.

Porady ortopedia
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa i kota
Porady
Dlaczego mój kot oddaje mocz w innych miejscach niż kuweta?

Twój pupil potrzebuje nagłej pomocy?

Przyjdź z nim do naszej przychodni Wetmedic. Jesteśmy do usług.
Żadnego potrzebującego zwierzaka nie zostawimy bez opieki.

Umów wizytę
MENU UMÓW WIZYTĘ