(22) 672 59 59 Umów wizytę
profilaktyka

profilaktyka

dla szczeniątdla szczeniątdla kociątdla kociątdla psów dorosłychdla psów dorosłychdla kotów dorosłychdla kotów dorosłych

Program profilaktyki dla kociąt

Wizyta pierwsza - podczas tej wizyty lekarz weterynarii przeprowadzi dokładne badanie kliniczne kociaka. Sprawdzi w jakim stanie ogólnym jest maluch, a także upewni się, że nie występują u niego żadne wady wrodzone.

Jeśli kotek okaże się zdrowy lekarz weterynarii założy mu książeczkę zdrowia. Wspólnie z właścicielem ustalony zostanie harmonogram szczepień kotka, oraz profilaktyki przeciwpasożytniczej, zwanej powszechnie odrobaczaniem.

Pierwsze odrobaczanie przeprowadzane jest często podczas tej wizyty.

Lekarz weterynarii sprawdzi, czy kotek nie jest nosicielem pcheł wykonując specjalny test bibułowy. Jeżeli pechowo zdarzy się, że test będzie pozytywny od razu podczas wizyty zastosowany zostanie preparat przeciwko pchłom.

Wizyta druga - najczęściej podczas tej wizyty odbywa się pierwsze szczepienie kociaka.

Czasem zdarzyć się może, iż podczas pierwszej wizyty zwierzak okazał się nie całkiem zdrowy i trzeba było zastosować jakieś leczenie. Wówczas odrobaczenie malucha zostanie przesunięte na następne wizyty, jak również cały cykl szczepień zostanie zmieniony.

Jeśli nasz maluch okazał się zdrowy i został odrobaczony podczas pierwszej wizyty przystępujemy do szczepienia

Kociaki po raz pierwszy zazwyczaj szczepione są w wieku 9 tygodni. Szczepienie chroni przeciwko zakaźnemu zapaleniu nosa i tchawicy, kaliciwirozie, oraz panleucopenii.

Wizyta trzecia - w trakcie wizyty przeprowadzane jest odrobaczanie malucha.

Wizyta czwarta - spotykamy się znowu na szczepieniu kociaka. W trakcie wizyty lekarz weterynarii zbada szczegółowo kotka. Jeśli jest coś, co Cię niepokoi, jeśli coś nie wydaje Ci się „normalne” w rozwoju kociaka jest to doskonały moment, aby zgłosić to swojemu lekarzowi!

Szczepienie drugie odbywa się zazwyczaj około 12 tygodnia życia. Jest to powtórka wcześniejszej szczepionki.

Wizyta piąta - ponowne odrobaczenie kociaka.

Wizyta szósta - bardzo ważna wizyta. Odbywa się zwykle około 6 miesiąca życia kotka. W trakcie wizyty przeprowadzany jest test na obecność wirusa białaczki. Wykonywanie wcześniej testu nie jest miarodajne.

Jeżeli kotek będzie wychodził na dwór, lub już wychodzi a test na białaczkę okaże się ujemny podczas wizyty przeprowadzane jest szczepienie przeciwko białaczce.

Wizyta siódma - przygotowanie do zabiegu sterylizacji/kastracji kotka.

Wykonanie obu zabiegów jest bardzo polecane przez lekarzy weterynarii. O ich zaletach możesz przeczytać tu: sterylizacja kotów.

W trakcie tej wizyty lekarz weterynarii pobierze krew kociakowi. Pamiętaj, że kotek musi być 8 godzin bez jedzenia, aby badanie krwi było wiarygodne.

Wizyta ósma - zabieg sterylizacji/kastracji kociaka- maluch trafia w ręce naszego chirurga.

Po wykonaniu zabiegu kociak wchodzi w program opieki dla kotów dorosłych.

Program profilaktyki dla kociąt
Czy wiesz, że...
Twój pies nie poci się całym ciałem.
Że psy nie mają obojczyków.
Że kot powinien spać do 20 godzin dziennie.
Przygotowanie psa/kota do zabiegu chirurgicznego
Porady Zabiegi i leczenie

Przygotowanie psa/kota do zabiegu chirurgicznego

Standardowo zwierzaki wymagają około 8-10 godzinnej głodówki przed planowanym znieczuleniem ogólnym. Jeżeli zabieg planowany jest w godzinach porannych najlepiej wówczas podać zwierzakowi kolację...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Twój pupil potrzebuje nagłej pomocy?

Przyjdź z nim do naszej przychodni Wetmedic. Jesteśmy do usług.
Żadnego potrzebującego zwierzaka nie zostawimy bez opieki.

Umów wizytę
MENU UMÓW WIZYTĘ