(22) 672 59 59 Umów wizytę
profilaktyka

profilaktyka

dla szczeniątdla szczeniątdla kociątdla kociątdla psów dorosłychdla psów dorosłychdla kotów dorosłychdla kotów dorosłych

Program profilaktyki dla szczeniąt

Wizyta pierwsza - w trakcie wizyty lekarz weterynarii przeprowadza szczegółowe badanie kliniczne szczeniaka. Ma to kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju malucha. Istnieje wiele chorób wrodzonych, które nie wykryte prowadzą do różnych zaburzeń u dorosłego zwierzęcia.

Podczas pierwszej wizyty lekarz weterynarii założy książeczkę zdrowia dla malucha. Wspólnie ustalicie szczegółowy program szczepień oparty na informacjach uzyskanych od właściciela dotyczących przyszłego życia psa. Należy przemyśleć, czy będziemy z psem często wyjeżdżać do lasu, czy pies będzie miał częsty kontakt z innymi pieskami- dzięki takim informacjom lekarz weterynarii ustali program szczepień dostosowany do potrzeb pieska.

Także podczas tej wizyty ustalone zostaną terminy odrobaczeń szczeniaka. Bardzo często pierwsze odrobaczenie wykonywane jest już na pierwszej wizycie.

Lekarz weterynarii sprawdzi także, czy szczeniak nie jest nosicielem pcheł. Jeśli pechowo tak się zdarzy zastosuje od razu profilaktykę przeciwpchelną.

Omówione zostaną także sposoby żywienia pieska. Lekarz zaleci odpowiednią karmę i pory żywienia malucha.

Porozmawiacie także o sposobach wychowywania szczeniaka. Dowiecie się jakie metody stosować, a jakiś lepiej unikać.

Wizyta druga - zazwyczaj podczas tej wizyty odbywa się  szczepienie szczeniaka.

Zwykle jest to jego drugie szczepienie w życiu, gdyż pierwsze najczęściej wykonywane jest przez hodowcę, lub pierwszego właściciela.

Szczepienie wykonywane jest zazwyczaj w 9 tygodniu życia. Szczepionka chroni malca przed parwowirozą, nosówką, parainfluenzą, oraz chorobą Rubartha.

Przed wykonaniem szczepienia lekarz weterynarii ponownie zbada szczeniaka. Sprawdzi, czy malec prawidłowo się rozwija.

Jeśli jest coś, co Cię niepokoi w zachowaniu pieska na co dzień, jest to dobry moment, aby opowiedzieć o tym lekarzowi i zasięgnąć jego rady.

Wizyta trzecia - zazwyczaj wizyta związana z profilaktyką przeciwpasożytniczą, zwaną potocznie - odrobaczeniem.

Wizyta czwarta - kolejne szczepienie szczeniaka.

Zazwyczaj odbywa się w 12 tygodniu jego życia. Jest to powtórzenie szczepienia z wizyty drugiej. Po tym szczepieniu, po tygodniu szczeniak może zacząć normalnie wychodzić na dwór. Do tego czasu lepiej tego unikać z uwagi na brak dostatecznej odporności malucha.

Wizyta piąta - kolejne odrobaczenie.

Wizyta szósta - szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Niestety Polska jest wciąż państwem, na którego terenie występuje wścieklizna. Jest to choroba zwalczana z urzędu. Z tego powodu na terenie naszego kraju istnieje prawny obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Musimy koniecznie o tym pamiętać, ze względu na zdrowie naszego malucha, ale także z tego powodu, iż za nie zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł!!!

W trakcie wizyty lekarz weterynarii omówi także korzyści płynące z wykonania u pieska zabiegu sterylizacji/kastracji. Zabieg powinien zostać wykonany w wieku 6-9 miesięcy.

Wizyta siódma - kolejne odrobaczenie

Kolejne wizyty z maluchem będą dotyczyły profilaktyki przeciwpasożytniczej.

Jeżeli nasz pupil będzie dorastał w okresie wiosenno-letnim, lub jesiennym lekarz dodatkowo zaleci profilaktykę przeciwko kleszczom, kiedy szczeniak zacznie wychodzić na dwór.

Jeśli nasz szczeniak będzie ważył w przyszłości powyżej 20 kg. Lekarz weterynarii zaleci także wykonanie w wieku 4-5 miesięcy badania w kierunku dysplazji. Jest to bardzo istotne badanie, gdyż w młodym wieku możemy jeszcze modelować dalszy rozwój kości i stawów. Czytaj więcej w dziale chirurgia i ortopedia

Wizyta ósma - odbywa się wówczas, gdy właściciel zdecyduje się na wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji pieska.

Podczas tej wizyty lekarz weterynarii pobierze pieskowi krew. Zostanie wykonane podstawowe badanie krwi. Pamiętaj, aby zwierzak był 8 godzin bez jedzenia, zanim zjawicie się na tej wizycie.

Jest to dobry moment, aby omówić całą procedurę zabiegu, wizyty po operacji. Nie wahaj się zadawać nam wszelkiego rodzaju pytania. Na wszystkie chętnie odpowiemy.

Wizyta dziewiąta - przeprowadzamy EKG pieskowi.

Musimy sprawdzić, czy zwierzak jest całkowicie zdrowy przed planowaną anestezjologią.

Wizyta dziesiąta - jeżeli wszystkie wyniki badań są dobre klasyfikujemy pieska do zabiegu i trafia on w ręce naszego chirurga.

 

Po przeprowadzonym zabiegu sterylizacji/kastracji piesek wchodzi już w program profilaktyki dla psów dorosłych.

Program profilaktyki dla szczeniąt
Czy wiesz, że...
Twój pies nie poci się całym ciałem.
Że kot powinien spać do 20 godzin dziennie.
Że psy nie mają obojczyków.
Opieka pooperacyjna dla Twojego zwierzaka
Porady Zabieg i leczenie

Opieka pooperacyjna dla Twojego zwierzaka

Wielu właścicieli często niepokoi się przeprowadzanym zabiegiem chirurgicznym u swojego zwierzęcia, gdyż nie wiedzą co ich czeka i czego mają się spodziewać. Po przeprowadzonych w przychodni Wetmedic zabiegach chirurgicznych zwierzak trafia do szpitala, gdzie otrzymuje jeszcze...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Twój pupil potrzebuje nagłej pomocy?

Przyjdź z nim do naszej przychodni Wetmedic. Jesteśmy do usług.
Żadnego potrzebującego zwierzaka nie zostawimy bez opieki.

Umów wizytę
MENU UMÓW WIZYTĘ