(22) 672 59 59 Umów wizytę
sanacja jamy ustnej
Sanacja jamy ustnej

Usuwanie kamienia nazębnego u zwierzaków

Sanacja jamy ustnej to fachowe określenie usunięcia kamienia nazębnego u zwierzaków.

Najważniejsza jest profilaktyka, dlatego zalecamy dbanie o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat pupila. Najbardziej skuteczną metodą jest czyszczenie zębów szczoteczką i pastą. W tej chwili na rynku istnieje cała gama najróżniejszych szczoteczek i past przeznaczonych specjalnie dla zwierząt. Pasty do zębów dla zwierząt mogą mieć smak i zapach mięsa dzięki czemu zwierzaki są bardziej nimi zainteresowane. Po umyciu zębów past nie trzeba wypłukiwać wodą i wypluwać, jak w przypadku past ludzkich. Zwierzęta przyzwyczajone do takiego zabiegu od malucha zazwyczaj dobrze to znoszą a stan ich zębów w przyszłości jest o wiele lepszy.

Niestety czasami, często mimo naszych starań na zębach zwierzaka odkłada się początkowo płytka nazębna, a potem kamień nazębny. Bardzo często wywołuje to powstanie zapalenia dziąseł, które jest bolesne i powoduje bardzo nieprzyjemny zapach z pyszczka zwierzaka.

Już w momencie, kiedy zauważymy, że u naszego pupila zaczyna odkładać się płytka nazębna należy zgłosić się do lekarza weterynarii i umówić się na zabieg czyszczenia zębów.

W przychodni Wetmedic zabieg sanacji jamy ustnej przeprowadzany jest za pomocą aparatu ultradźwiękowego. Po usunięciu płytki, bądź kamienia nazębnego wykonywane jest polerowanie zębów, oraz ich dezynfekcja. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Czasami nasi klienci boją się wspomnianego znieczulenia ogólnego. Pamiętajmy, że do każdego znieczulenia pacjent jest specjalnie przygotowywany. Dbamy o bezpieczeństwo i komfort pacjentów.

Zabieg sanacji jamy ustnej wykonywany bez znieczulenia ogólnego to bardzo niebezpieczna procedura, której wykonywanie absolutnie odradzamy. Zwierzęta mogą gwałtownie wykonać podczas zabiegu ruch głową, który może spowodować okaleczenia zarówno dziąseł, jak i innych struktur głowy.

Nie ma sensu narażać naszego pupila na takie niebezpieczeństwo.

Po przeprowadzonym zabiegu sanacji jamy ustnej lekarz weterynarii zaleci odpowiednią, dalszą profilaktykę w dbaniu o higienę jamy ustnej.

Często zdarza się, że po zabiegu za jakiś czas, czasem rok, czasem dwa zwierzę wymaga ponownego przeprowadzenia zabiegu. Właściciele często są wówczas rozżaleni. Zawsze należy pomyśleć wtedy o nas samych. Czy usuwamy kamień nazębny tylko raz w życiu? Mimo, iż myjemy zęby kilka razy w ciągu dnia

Nie zniechęcajmy się!

Czyste zęby są nieprawdopodobnie istotną kwestią dla utrzymania pełni zdrowia naszego zwierzaka.

Bakterie utrzymujące się w jamie ustnej rozsiewane są po całym organizmie pupila, co może mieć fatalne konsekwencje dla jego stanu zdrowia.

Twój pupil potrzebuje nagłej pomocy?

Przyjdź z nim do naszej przychodni Wetmedic. Jesteśmy do usług.
Żadnego potrzebującego zwierzaka nie zostawimy bez opieki.

Umów wizytę
MENU UMÓW WIZYTĘ