Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa i kota jest jednym z najczęściej występujących problemów ortopedycznych u tych zwierząt.
Do urazu dochodzi najczęściej, kiedy podczas spaceru, lub zabawy staw kolanowy zwierzęcia ulega szybkiemu, nagłemu skręceniu, lub przeciwnie nadmiernemu wyprostowaniu. Do objawów występujących w tej sytuacji zaliczamy najcześciej silną bolesność stawu kolanowego. Zwierzę kuleje, piszczy przy próbach stawiania łapki. Nie jest w stanie chodzić na czterech kończynach i zazwyczaj skacze na trzech. Czasami dodatkowo można zaobserwować obrzęk stawu kolanowego, staw jest gorący. Bardzo często zwierzęta pozostawione bez leczenia zaczynają chodzić na czterech łapach i przestają kuleć. Zwykle ma to miejsce po około 2-3 tygodniach. Niestety jest to bardzo mylące i zgubne dla zwierzaka. Objawy ustępują bowiem, lecz proces chorobowy trwa dalej. Po kilku miesiącach zwierzę ponownie zaczyna kuleć, ale zmiany w stawie kolanowym są już często nieodwracalne. Dochodzi w nim do zmian degeneracyjnych. W rozpoznaniu zasadnicze znaczenie ma wywołanie podczas badania ortopedycznego tzw objawu szufladowego. Pozytywny wynik badania potwierdza zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego. Kluczowe w tym badaniu jest doświadczenie chirurga ortopedy. Dodatkowo ortopeda wykonuje bardzo często badanie rentgenowskie, którym dodatkowo potwierdza, lub wyklucza zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa, lub kota.
Jedyną skuteczną metodą leczenia tego schorzenia jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W chwili obecnej dostępnych jest kilkanaście metod chirurgicznej rekontrukcji więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa. Bardzo wązne jest dobranie odpowiedniej metody leczenia do pacjenta, czyli do stanu w jakim jest jego staw kolanowy.
Pamiętajmy! To chirurg ortopeda powinien zdecydować o wyborze metody rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa, lub kota. Nie zawsze najmodniejsza w danym okresie metoda jest tą najlepszą dla naszego pupila.
Przyjdź z nim do naszej przychodni Wetmedic. Jesteśmy do usług.
Żadnego potrzebującego zwierzaka nie zostawimy bez opieki.