(22) 672 59 59 Umów wizytę
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa i kota
Porady ortopedia

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa i kota

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa i kota jest jednym z najczęściej występujących problemów ortopedycznych u tych zwierząt.

 

Więzadło krzyżowe przednie stawu kolanowego może ulec zerwaniu całkowitemu, bądź częściowemu.

 

Do urazu dochodzi najczęściej, kiedy podczas spaceru, lub zabawy staw kolanowy zwierzęcia ulega szybkiemu, nagłemu skręceniu, lub przeciwnie nadmiernemu wyprostowaniu. Do objawów występujących w tej sytuacji zaliczamy najcześciej silną bolesność stawu kolanowego. Zwierzę kuleje, piszczy przy próbach stawiania łapki. Nie jest w stanie chodzić na czterech kończynach i zazwyczaj skacze na trzech. Czasami dodatkowo można zaobserwować obrzęk stawu kolanowego, staw jest gorący. Bardzo często zwierzęta pozostawione bez leczenia zaczynają chodzić na czterech łapach i przestają kuleć. Zwykle ma to miejsce po około 2-3 tygodniach. Niestety jest to bardzo mylące i zgubne dla zwierzaka. Objawy ustępują bowiem, lecz proces chorobowy trwa dalej. Po kilku miesiącach zwierzę ponownie zaczyna kuleć, ale zmiany w stawie kolanowym są już często nieodwracalne. Dochodzi w nim do zmian degeneracyjnych. W rozpoznaniu zasadnicze znaczenie ma wywołanie podczas badania ortopedycznego tzw objawu szufladowego. Pozytywny wynik badania potwierdza zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego. Kluczowe w tym badaniu jest doświadczenie chirurga ortopedy. Dodatkowo ortopeda wykonuje bardzo często badanie rentgenowskie, którym dodatkowo potwierdza, lub wyklucza zerwanie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa, lub kota.

 

Leczenie zachowawcze, czyli leczenie środkami farmakologicznymi w tym przypadku nie ma sensu.

 

Jedyną skuteczną metodą leczenia tego schorzenia jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W chwili obecnej dostępnych jest kilkanaście metod chirurgicznej rekontrukcji więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa. Bardzo wązne jest dobranie odpowiedniej metody leczenia do pacjenta, czyli do stanu w jakim jest jego staw kolanowy.

Pamiętajmy! To chirurg ortopeda powinien zdecydować o wyborze metody rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego u psa, lub kota. Nie zawsze najmodniejsza w danym okresie metoda jest tą najlepszą dla naszego pupila.

Porady czy wiesz że...
Zalety sterylizacji i kastracji. Co to w ogóle jest?
Porady Zabieg i leczenie
Opieka pooperacyjna dla Twojego zwierzaka

Twój pupil potrzebuje nagłej pomocy?

Przyjdź z nim do naszej przychodni Wetmedic. Jesteśmy do usług.
Żadnego potrzebującego zwierzaka nie zostawimy bez opieki.

Umów wizytę
MENU UMÓW WIZYTĘ